Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Autor: MUDr. Ludvík Winkler MBA
Datum: 09.06.2015
 
Onemocnění žlučníku je typické civilizační onemocnění s velkým podílem nesprávného stravování a špatného životního stylu (stresy, málo fyzické aktivity). Bývá dědičné - tam kde má potíže matka i babička je velmi pravděpodobné, že stejné potíže bude mít i dcera.

Onemocnění žlučníku se může projevovat dvěma formami - kolikovitou nebo nadýmavou. U kolikovité formy onemocnění dochází k typickým kolikovitým bolestem břicha po požití některého těžšího jídla (smažené, tučné, česnek, apod). Bolesti jsou schvacující, kruté, vystřelující z pravého podžebří směrem do bederní krajiny. Ustávají po několika minutách, někdy hodinách. Pomoc může přinést podání spasmolytik (Algifen, Buscopan). Někdy může tento záchvat přejít v zánět žlučníku, který trvá několik dnů až týdnů. Zde je již na místě podání antibiotické, infusní a další léčby, vše nejlépe při hospitalizaci. U nadýmavé formy onemocnění žlučníku nejsou přítomny typické koliky, ale pacient po těžším jídle pociťuje nadmutí, tlakové bolesti v celém břiše, nechutenství, někdy pocit na zvracení. Vše může odeznít během několika hodin anebo dnů.

U obou těchto forem mohou vzniknout komplikace, při zablokování hlavního žlučovodu žloutenka anebo zánět slinivky břišní, což jsou onemocnění bezprostředně ohrožující život.

Při diagnostice onemocnění žlučníku je velmi důležitá anamnéza a rozbor klinických příznaků pacienta. Pomocným vyšetřením je ultrazvuk, který může prokázat cholecystolithiasu (kameny), ale může také prokázat jen sludge (bláto) anebo nemusí prokázat  nic a to při tzv. mikrolithiase (mikroskopické kaménky). U některých pacientů jsou značné žlučníkové potíže při špatné funkci žlučníku, bez průkazu kamenů, nebo jiné patologie.

Na léčbu onemocnění žlučníku není zcela jednotný názor. Nejjednodušší rozhodnutí je u pacientů, kteří mají typické koliky, prokázané kameny a chtějí operaci. Zde je vhodné co nejrychlejší operační řešení a tím je v dnešní době, ve většině případů, právě laparoskopie. Jsou však také pacienti, kteří celý život nemají žádné žlučníkové potíže a při vyšetřování jiných orgánů se objeví, jako náhodný nález, žlučník plný kamenů. Jsou i pacienti, kteří mají značné typické žlučníkové potíže, ale ani při několika opakovaných sonografických vyšetřeních nebyly prokázány kameny a řada chirurgů váhá s indikací operačního řešení. Na základě naší zkušenosti, kterou máme, indikujeme, po důkladném zvážení všech příznaků, operační řešení (laparoskopii) i v těchto případech a u většiny operovaných pacientů potíže zcela vymizí.

Naše pracoviště se dlouhodobě specializuje na operační léčbu žlučníku za pomoci laparoskopie.  V roce 2014 jsme provedli 339 laparoskopických operací žlučníku, což nás řadí na 5. místo v celé České republice.  V tomto roce jsme 1x museli konvertovat (přejít na otevřený způsob operace), pro těžký zánět žlučníku. Toto činí 0,29% což je hluboko pod celostátním průměrem. Pacienti odcházejí z našeho pracoviště 1.pooprační den, když zvládnou příjem potravy a jsou plně soběstační, vždy v doprovodu další osoby. Standardně jsou zváni na kontrolu k extrakci stehů za cca 10dnů, jsou poučení, že v případě potíží, nebo komplikací se dostaví do našeho zařízení, kde bude poskytnuta potřebná léčba. Termín operace bývá zpravidla možný do dvou týdnů po prvním vyšetření v našem zařízení.

Po operaci je potřebná 3-4 týdny šetřící dieta, dále pak drtivá většina pacientů žádnou dietu nedrží. Správně indikovaná a správně provedená operace žlučníku výrazně zvýší kvalitu života našich pacientů.
« zpátky