Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Autor: MUDr. Patrik Pecák
Datum: 23.06.2015
 
Břišní kýla je laicky řečeno otvor, kudy pronikají útroby z břicha skrze břišní stěnu navenek. Břišní kýla může vzniknout teoreticky v jakémkoli místě břišní stěny, nejčastěji však vzniká v tzv. predilekčních místech, to znamená v místech přirozeného zeslabení břišní stěny, jako je pupeční oblast, střední čára – hlavně v oblast nadbřišku a v tříslech.

Břišní kýla se může vytvořit i v místech, kde se již dříve operovalo, pak hovoříme o kýle v jizvě. Faktorů, které vedou ke vzniku břišní kýly je mnoho.Vrozené dispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, obezita, díky které dochází k oslabování břišní stěny, fyzická námaha a všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině.

Jak se kýla projevuje, co způsobuje a co hrozí?

Klinicky se břišní kýla projevuje vyklenováním břišní stěny, které může být jen přechodné (kýla je reponibilní) nebo trvalé (tzv. akretní kýla). 

Kromě uvedeného vyklenutí může kýla pobolívat, zejména při námaze. Vzhledem k tomu, že se v kýle vyklenuje některá vnitřnost, nejčastěji střevo, může se objevit porucha funkce této vnitřnosti. Když je otvor v břišní stěně úzký, může způsobovat útlak vnitřností a způsobovat zúžení střeva, které se může projevovat přechodnou zácpou, nadýmáním, pobolíváním kýly.

Specifickou událostí je uskřinutí kýly. Je to náhlá událost způsobená tím, že se vnitřnost v kýle zasekne - zaškrtí. Trpí tím výživa zaškrcené vnitřnosti, protože se utlačí, nebo se i uzavřou cévy, které zásobují vnitřnost krví. Při zaškrcení střeva vzniká jeho neprůchodnost. Uskřinutá kýla je výrazně bolestivá, tuhá, nejde ani vleže zamáčknout zpátky do břicha. Může se objevit zvracení, křeče v břiše, nebo neodcházejí větry a stolice. Jedná se o akutní stav, který je nutno ihned řešit urgentní operací. Při těchto příznacích, nebo jakýchkoliv podezřeních je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Mám kýlu a co teď s tím?

S ohledem na toto riziko a také vzhledem k tomu, že když už kýla vznikla, tak se neztratí, pouze se časem zvětšuje, je lépe řešit břišní kýlu preventivně (plánovaně). Definitivní řešení kýly zajistí jen chirurgická léčba (operace kýly), konzervativní postup (kýlní pás), je vyhrazen pouze pro pacienty, pro které by operace byla příliš velkým rizikem (velmi vysoký věk, závažné přidružené onemocnění apod.)

Jak probíhá operace kýly?

Operace kýl jsou jedny z nejčastějších, provádí se široké spektrum kýlních operací od klasických až po laparoskopické s použitím nejmodernějších zpevňujících materiálů (sítěk).Všechny operace vyžadují interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko. Operace probíhá v celkové narkóze. 

« zpátky