JSTE LÉKAŘ?
Datum: 30.07.2014
 
PresbyMax je unikátní technika, která pracuje na principu zaměření na čočku nebo rohovku pomocí 6D Excimer laseru bez vkládání cizorodého materiálu. Umožní tak dokonalejší prostorové vidění, než u jiných zákroků, kde se navíc koriguje každé oko zvlášť.

Lidský zrak je jedinečným smyslem, který nás řídí celý život a většina z nás si ho bez něj nedovede představit. Každý z nás stárne a stárnutí se týká také očí, problematika presbyopie je proto velmi často řešenou záležitostí. Nejčastěji se začíná projevovat špatné vidění na blízkost, které vyžaduje brýle, problémem může být následně i běžný úkon, jakým je napsání SMS nebo vyhledání spoje v jízdním řádu. Po 45. roce u člověka dochází k opotřebení očí, které se projevuje fyziologickými změnami. Zastavit je může velmi účinně laserová operace očí metodou PresbyMax, která se nejčastěji uplatňuje právě při vetchozrakosti, neboli presbyopii. Metodu PresbyMax využívá v České republice pouze ZIRIS Oční centrum, jiné kliniky u nás touto technologií nedisponují.

 

Presbyopie nepatří mezi klasické vady oka

Vlivem procesu stárnutí dochází k tomu, že oči nejsou schopny zaostřit na blízko. Tato snížená ostrost vidění je nejčastější indikací k nošení čtecích brýlí. Mění se pružnost čočky, která se hůře akomoduje a nelze s ní zaostřit na určitou vzdálenost úplně stejně, jako tomu bylo v dřívějších letech.

Vliv na vznik presbyopie má i současný stav vašeho oka. Pokud jste nikdy problém se zrakem neměli (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), projeví se u vás v pozdějším věku. Je to variabilní, ale každého z nás jednou presbyopie čeká.

Diagnostika vetchozrakosti patří do rukou lékaře. Jedině on je schopen určit, v jakém rozsahu jsou oči postiženy a jaká je pro vás vhodná náprava. Bránit brýlím se ovšem můžete a novou metodu lékaři sami navrhnout. Uvidíte, jaké k tomu váš oční lékař zaujme stanovisko, podle toho dále jednejte. Spolupráce očního lékaře s chirurgy je v tomto případě jasná.

Příznaky presbyopie

Jak jsme již korespondovali na začátku, presbyopie není klasická vada, projevuje se fyziologickým procesem stárnutím oční čočky. Urychlený proces nastává u těch, kteří již nějakou vadu oka mají. Ostrost textu při čtení a psaní si lidé s presbyopií nastavují na různé vzdálenosti, což je pro ně velmi vysilující. Také práce na PC a fixace předmětu na delší vzdálenosti se může měnit k horšímu. U někoho se do dalších projevů řadí i bolest hlavy, očí a únava, tzv. astenopické obtíže.

Možnosti řešení

Korekce oční čočky pomocí brýlí nebo čoček zřejmě neuspokojí natolik, jako je tomu právě u metody PresbyMax. Při této technice se do oka neaplikuje žádný cizorodý materiál, což snižuje následky zdravotních komplikací. Do oka není dána žádná umělá čočka, zákrok probíhá přímo na čočce nebo rohovce, dle příčiny.

Výhodou je, že lze při jednom zákroku zkorigovat zrak u obou očí. PresbyMax nerozlišuje, jestli trpíte krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem (nerovnoměrné zakřivení rohovky). Je tu pomoc pro všechny, jež se chtějí zbavit brýlí na čtení a vidět lépe i do dálky. Každý člověk je rád, když mu odhadují méně, než mu skutečně je. Docílí toho tak, že podstoupí tuto nenáročnou metodu, která si již našla mnoho příznivců.

Pomocí této techniky lze tedy upravit i korekci zraku do dálky, což úzce koresponduje s indikacemi. Lidé s multifokálními brýlemi je mohou odstranit a radovat se, že se pro astigmatismus konečně našlo řešení, i když už jsou v pokročilejším věku. Nikdy není pozdě přestat nosit brýle. Úleva, kterou technika PresbyMax přinesla již spoustu lidem, je osvědčená a s minimálními riziky poškození oka.

Jedinečnost víceohniskového zaměření

PresbyMax je unikátní technika, která pracuje na principu zaměření na čočku nebo rohovku pomocí 6D Excimer laseru bez vkládání cizorodého materiálu. Umožní tak dokonalejší prostorové vidění, než u jiných zákroků, kde se navíc koriguje každé oko zvlášť. Tu je jistota, že je zákrok proveden na obou očích zároveň a člověk tak nemusí podstupovat stejný zákrok dvakrát. Oči a mozek si postupně zvykají na provedenou změnu, ale během týdne až dvou se situace ustálí (je to individuální). Závěrem lze říci, že se presbyopie s dovršením 60 let většinou nezhoršuje, ale proč si nezkvalitnit život, když to lze - PresbyMax.

Více informací na www.ziris.cz

« zpátky