Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Autor: MUDr. Michal Ziegler
Datum: 18.02.2013
 
Úplně poprvé v České republice operovali vsetínští oční chirurgové vetchozrakost metodou PresbyMax. S pomocí výkonného 6D excimer laseru SCHWIND AMARIS 750S vymodelovali na rohovce víceohniskový (multifokální) profil, odstranili oční vadu a zároveň zajistili vidění do blízka i do dálky na obou očích. Ve světě se začala metoda používat zhruba před rokem, dnes je odoperováno již více než deset tisíc pacientů, nejvíce v Německu a Francii.

Vetchozrakost (presbyopie) je důsledek přirozeného stárnutí očí, kdy na čtecí vzdálenost jsou potřeba brýle. Vada způsobuje problémy v zaměstnání, ale také při každodenních činnostech, jako jsou čtení, dívání se na televizi, psaní SMS zpráv, hledání v jízdních řádech a podobně. Dosud ji bylo moci operativně odstranit například metodou monovision, kdy bylo zákrokem jedno oko zaostřeno do dálky a druhé na blízko, což mnohým pacientům nevyhovovalo. „Nabízela se také implantace multifokální nitrooční čočky, což je však pro pacienta již náročnější zákrok. Laserová operace s využitím výkonného excimer laseru odstraní problém rychle a efektivně. Řeší problém na obou očích zároveň,“ vysvětlil vedoucí lékař Valašského očního centra MUDr. Michal Ziegler.

Během krátké laserové operace pacient nepociťuje bolest, sleduje jen červené a zelené světlo z laseru. „Nic jsem v průběhu operace necítil. Bylo to vcelku příjemné, zajímavé,“ svěřil se po operaci Ing. Petr Chmelař, který zákrok absolvoval jako první. Obavy z operace, která je v ČR s využitím této techniky unikátní, neměl. „V zahraničí se běžně používá, pevně věřím, že bude vše v pořádku, těším se na výsledek,“ uvedl.

Laserovému zákroku metodou PresbyMax předchází náročné diagnostické vyšetření, pro které je vsetínské pracoviště dostatečně vybaveno. Jedná se o unikátní a nejpřesnější diagnostickou technologii, která kombinující dva přístupy k popisu zakřivení vrstev rohovky, kdy se analyzuje nejvíce skutečně proměřených bodů rohovky s nejvyšší přesností měření. Přístroj využívá automaticky aktivní eyetracker. Datové propojení s excimerovým laserem Amaris 750S je samozřejmostí. Spolu s tímto laserem vytváří v současnosti nejpřesnější možnou kombinaci technologií.

Valašské oční centrum nabízí své služby od října loňské roku, vzniklo jako projekt spolupráce Vsetínské nemocnice a.s. a společnosti ZIRIS Oční centrum, která zakoupila potřebnou technologii pro laserovou operativu refrakčních vad.
 

« zpátky