Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Autor: MUDr. Marek Reichl
Datum: 22.05.2013
 
Jednodenní ortopedie je obor s krátkou (do 3 dnů) nebo dokonce velmi krátkou hospitalizací (do 24 hodin). Nejčastěji prováděnými zákroky jsou ty, které nevyžadují otevření pacienta, artroskopické operace jsou prováděny pomocí malé kamery. Pacienti se po tomto miniinvazivním zákroku mohou rychle zapojit zpátky do svého běžného denního režimu. Po krátké hospitalizaci jsou propuštěni k domácí rekonvalescenci, což většinou na rozdíl od pobytu na nemocničním lůžku přispívá k větší psychické pohodě. Pacienti se však nemusí obávat, že by jim po propuštění z nemocnice hrozilo zanedbání péče. Dostanou číslo na mobilní telefon přímo operatéra a mohou mu kdykoli zavolat, aby s ním zkonzultovali případné potíže. Mimo to jsou zváni na pravidelné kontroly.

Používáme nejnovější léčebné trendy

Lékaři jednodenní ortopedie v plzeňské nemocnici Privamed využívají k léčbě pacientů nejnovějších trendů v ortopedii. Například od roku 2011 provádějí operaci AC luxace (poškození akromioklavikulárního kloubu, který spojuje klíční kost a lopatku v oblasti přední strany ramenního kloubu) miniinvazivní metodou artroskopicky. Lékaři dokáží vpravit do těla pacienta implantát, který kost přitáhne do původní polohy, artroskopicky, tedy bez otevření pacienta. Používají se zde také speciální techniky na fixaci šlach, prošívání tkání apod.

Máme krátké čekací doby

Zatímco v jiných nemocnicích čekají pacienti na svou ortopedickou operaci měsíce, v Centru jednodenní ortopedie je pacient po všech vyšetřeních objednán na operaci zhruba do 3-4 týdnů. Navíc na něj lékaři mají čas a maximálně se mu věnují. Samozřejmostí je důkladná předoperační konzultace se zdejším anesteziologem a následně možnost rehabilitace přímo na rehabilitačním oddělení nemocnice Privamed. „Návaznost léčby je u nás samozřejmá," říká vedoucí lékař oddělení ortopedie MUDr. Marek Reichl.

Operujeme vrcholové sportovce

Centrum jednodenní ortopedie spolupracuje s řadou plzeňských sportovních klubů, mimo jiné mezi ně patří extraligový hokejový klub HC Škoda Plzeň. Vedoucí lékař MUDr. Marek Reichl k tomu říká: „V našem Centru jednodenní chirurgie a ortopedie se specializujeme na vazivová a kloubní poranění sportovců. Nejčastěji provádíme ošetření poranění vazů, šlach, menisků, chrupavek, nestability ramenního, kolenního, hlezenného kloubu. Stejných poranění, s jakým k nám přišel i plzeňský hokejista Nicolas St. Pierre, tedy nestabilita ramenního kloubu způsobená opakovaným vykloubením ramene, ošetřujeme i několik měsíčně. Samozřejmě že problematika tohoto poranění a s tím spojené nestability ramenního kloubu je u vrcholového sportovce specifická. Počítáme tak s netrpělivostí jak ze strany hráče, tak ze strany klubu, aby byl hráč připraven k co nejrychlejšímu návratu do tréninku a následně ke hře."

Jak se operuje ramenní kloub

„Stabilizace je prováděna artroskopicky, tzn. miniinvazivně, kdy do postiženého kloubu pronikáme za kontroly kamerou speciálními nástroji jen z několika vpichů. Provádíme přišití odtrženého vazivového prstence obkružujícího kloubní jamku speciálními kotvícími stehy (vstřebatelné kotvičky). Tato fixace vede k přihojení tzv. labra a obnově stability ramenního kloubu," popisuje operaci MUDr. Marek Reichl. 
« zpátky